Annyi mindent lehet olvasni a mai "modern" fűtésekről, ami az internet csodás, szabad világának köszönhetően nem kevés esetben tartalmaz valótlan információt egy adott termékről. Elsősorban az elektromos fűtésekre szeretnék kitérni, amit nevezhetünk elektromos kazánnak, infrapanelnek, hősugárzónak, és még sok más álnéven is megtalálható. Egy a lényege, kizárólag elektromos áramot használ hőtermelésre. Ezek olcsó termékek, nincs bennük sok kopó alkatrész, nem igazán kell őket karbantartani. De vajon tényleg megéri, és új építésű házaknál egyáltalán be lehet építeni?
A napokban kaptam egy feladatot, hogy készítsek előre legyártott konténerházak egyszerűsített bejelentési tervéhez épületgépészeti tervfejezetet. Ez a tervfejezet tartalmazza az épület energetikai számításait is. Egy energetikai tanúsításhoz nagyon hasonló számítást kell készíteni a telepítendő épület hőszükségletére és a benne lévő gépészeti rendszerek primer energiafogyasztására vonatkozóan.
A megrendelő első elképzelése az volt, hogy elektromos kazánt épít be, ami a fűtést és a használati melegvizet készíti. Ez eddig szép, és jó. Még olcsó is. Ekkor kezdett kicsit rossz érzésem lenni, és a félelmem be is bizonyosodott. Olyan a készülék, mint a villanybojler, csak ez éppen nem használati melegvizet készít, hanem fűtővizet, ami a radiátorokon kering át. Az elektromos kazánnak bizony magas az energiafogyasztása. Olyannyira, hogy passzívház szigorúságú hőszigetelések és nyílászárók kellenének az épületre, hogy a hatályos jogszabály szerint lehessen ilyen fűtéssel érvényes bejelentési tervet beadni. Az ide vonatkozó jogszabály itt tekinthető meg, ha valakit érdekel. Tehát ezt egy passzív házba ugyan be lehet építeni, ott viszont az a helyzet, hogy éppen a passzívház minősítést nem kapná meg, mert ebben semmi megújuló energiaforrás nincs.
A helyzetet sikerült megoldani, a megrendelő elfogadta az ajánlatomat, miszerint az elektromos kazánt le kell cserélni split klímára, amelyből egyébként manapság már nem is létezik olyan, ami ne tudna fűteni is. Ezt hívjuk a szakmában hőszivattyús üzemnek, amikor egy hűtőberendezés egy váltószeleppel meg tudja fordítani a hűtőköri folyamatot, és képes fűteni is. Működéséből adódóan 1 egység elektromos árammal 2-3 egység hőt képes akár -15°C-ban is.
A konkrét épület 4kW hőszükséglete teljes mértékben fedezhető egy 5kW-os split klímával, ami ráadásul csak 1-2kW áramot fogyaszt, és még hűteni is tud nyáron. Lehet, hogy a klíma nem a legjobb komfort szempontból, mert huzatos lehet, ha valaki alatta ül, de legalább az energiafogyasztásra vonatkozó törvénynek megfelel. Hozzátenném, hogy a konkrét épület az eredeti fűtéssel "HH" kategóriájú lett volna, ami a "gyenge" energetikai besorolást jelenti.
Ezt a cikket gondolatébresztésnek szántam, és arra szerettem volna rámutatni, hogy az energetikai követelmények szigorodásával törvényileg nem, vagy csak nagyon speciális esetben engedélyezett elektromos fűtést beépíteni új építésű családi házakba.