Épületgépész szakmai blog

Lukács Péter Épületgépészet

Lukács Péter Épületgépészet

Fűtéskorszerűsítés hőszivattyúval

2018. április 18. - lukacspeter

Lakossági szférában egyre nagyobb az érdeklődés a hőszivattyúk iránt. Sok megkeresés érkezik, amikor az a kérdés, hogy meglévő gázkazános fűtést szeretnének kiváltani hőszivattyúra, és ehhez még napelemes rendszert is társítanának, hogy még alacsonyabb energiafogyasztást érjenek el. De vajon ez minden esetben működő rendszert fog eredményezni? Mik a buktatók? Hogyan érdemes a rendszert kialakítani?

  1. Hőfoklépcső
    A háztartások többségében magas hőmérsékletű radiátoros fűtést használnak. A hőszivattyú a szokásos 60-70°C-os előremenő hőmérsékletet általában nem képes előállítani, tehát látszólag nem lehet teljes mértékben kiváltani a gázkazánt. A hőszivattyú működéséből következően a maximális vízhőmérséklet a hőszivattyúk többségénél 50°C.
    Abban az esetben, ha a felújítás során egy szigeteletlen ház külső hőszigetelést kap és a nyílászárókat is kicserélik, nem muszáj magas hőmérsékletű fűtővizet készíteni, és így megoldható a ház fűtése csak hőszivattyúval.
  2. Szivattyú
    A meglévő rendszerekben leghidegebb állapotban általában 15-20°C az előremenő és a visszatérő vízhőfok közötti különbség. A legtöbb hőszivattyú azonban egy átfolyás során a víz hőmérsékletét csak 5°C-al emelik, ami azt jelenti, hogy ugyanazon teljesítmény eléréséhez 3-4-szer akkora vízmennyiségnek kell keringeni a rendszerben. Ez a meglévő keringtető szivattyúknál 9-16-szoros nyomásnövelést igényelne, mivel a csőhálózat ellenállása négyzetesen növekszik, hogyha több vizet keringtetünk. Ez általában nem lehetséges a meglévő keringtető szivattyúval.
    Persze a szezon túlnyomó részében nincs szükség ekkora teljesítményre, azaz ha valaki a hőszivattyút bivalens üzemben használja, azaz pl. -5°C-ig csak ezzel fűt, és ennél hidegebb állapotban a kazánt használja, akkor jól működhet a rendszer. Erre létezik megoldás, a jobb minőségű hőszivattyúk vezérlő automatikája általában tudja is ezt a funkciót.
  3. Puffertároló
    Ha egy gázkazán sokszor kapcsol ki és be, akkor a hatásfoka romlik, a hőszivattyú kompresszorának viszont kifejezetten nem tesz jót. Van is ilyen üzemszüneti biztonsági funkció beépítve, hogy amikor leáll a berendezés, az újraindulásig el kell telnie egy minimális időnek, ami általában 6 perc, de ideálisan a hosszabb élettartam érdekében inkább 20 perc.
    Ezalatt az idő alatt a puffertárolóban eltárolt melegvízből dolgozik a rendszer.

Minden esetben célszerű tervező véleményét kikérni, és a szakvélemény alapján eldönteni, hogy valóban megéri-e a beruházás, illetve megvalósítható-e olyan rendszer, ami üzembiztosan és gazdaságosan kiszolgálja a fűtési igényt.

A mindennapi tervezői gyakorlatomban gyakran előjönnek ezek a kérdések. Sok rosszul kialakított rendszerrel találkoztam, és célom, hogy segítsek megtalálni a megoldást, hogy a hőszivattyúról ne az a kép alakuljon ki, hogy az ember rákölti a nem kevés pénzt, és ráadásul nem is működik megfelelően a rendszer.

A bejegyzés trackback címe:

https://lukacspeterepuletgepeszet.blog.hu/api/trackback/id/tr7113848024

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása